Mavi Ekran Hatası Nedir? Nasıl Çözülür? Detaylı Anlatım!

Bilgisayarınızı kullanırken birgün ansızın acıldıgında yada calısırken yarıda mavi ekran hatası almışsınızdır. Genelde bilgisayar kullanıcılarının %80’i bu hatayı bir kaç kere görmüştür. Bu yazımda bu hatanın neden geldigini ve nasıl çözülebilecegini anlatıcam.

Mavi Ekran Hatasını Neden Alırım?

Mavi ekran hatası’nı almanızın bir çok sebebi olabilir. Öncelikle bilgisayarınızı açmaya çalıştıgınızda windows kısmına geldiginde yani işletim sistemi kısmına geldiginizde orada bilgisayar donuyor açılmadan mavi ekran hatası veriyor ise bunun 2 nedeni olabilir.

İşletim sisteminiz çökmüş olabilir
Ramlerinizde bir problem olabilir.

İşletim sisteminiz çöktüğü takdirde yapmanız gereken şey format atmaktır, eğer ki format attıgınızda bu problem çözülmüyor ise ramlerinizde bir problem olabilir. Bu problemi tespit edebilmek için yapmanız gerekenler;

2 adet ram takılı ise bir tanesini çıkartıp başlatmayı deneyin yine aynı hatayı alıyorsanız çıkarttıgınızı takıp, takılı olanı çıkartıp deneyin (burada hangi ramde arıza oldugunu tespit ediyoruz)
2 Ram birden arızalı ise en yakın bilgisayarcıya gidip ram taktırırsanız sorununuz büyük bir ihtimal ile düzelecektir.

Harddiskden Mavi Ekran Hatası!

Çok nadir olarak görülse bile harddisk’inizde problem oldugu zaman mavi ekran hatası alabilirsiniz, bunun için internete seatools yazarak harddisk test programını .iso şeklinde indirip nero ile cd’ye yazıp o cd ile boot edeceksiniz. Boot ettikten sonra size accept or cancel diye iki seçenek sunacak. Accept diyoruz daha sonra en üstteki menüden soldan 1.ye tıklıyoruz test diyoruz ve harddiskimizi taratıyoruz.

Tarama sonucunda bir hata almadıysanız ramlerinizde problem oldugu kesin, eğer bir hata alırsanız harddiskinizi değiştirmeniz gerekmektedir. Harddisk tamiri çok nadir yapılır, bilgisayarcılar genelde yapmaz.

Umarım bu yazımda sizlere yardımcı olabilmişimdir, sormak istediginiz bir şey olursa konu altından yazabilirsiniz.

Share your thoughts