League of Legends ADCarry Nasıl Oynanmalıdır ?

Merhaba arkadaşlar !

Bugünkü konumda elimden geldiğince sizlere oyunun gözde bölümlerinden ve oyunu taşımada büyük rol üstlenen adcarry’leri anlatmaya calıscağım.Uzun bir makale olacaktır, hevesiniz varsa okumanızı tavsiye ederim.

Öncelikle adc nedir ? Adcarry (Nişancı) karakterler uzaktan fiziksel hasar ile rakibi eriten karakterlere deniliyor.

Caitlyn-Vayne-Sivir-Kog’Maw-Varus vb.. gibi karakterlere adcary olarak örnek verebiliriz.

Dediğim gibi adcarryler oyunu taşımada büyük rol üstlenmekte.

Laning Phase (Lane aşaması) Nasıl olmalıdır ?

Burada oyun başladıgından lane aşaması bitene kadarki bölümü anlatacağım.

Bu durum yanınızdaki support(destek) şampiyonu ve sizin aldıgınız şampiyona göre değişmekte.Agresif karakterler aldıysanız erkenden kill almaya calısabilirsiniz.Burada verebileceğim öğüt oyun başında minyonlar çok hasar vurabiliyor savaş yapacaksanız minyon avantajını tutmaya çalışın.Support tank bir karakterse ona focuslanmayın cunku siz ona dalarken karşı tarafın taşıyıcısı sizi eritecektir ve fail olacaksınızdır.Bu bölümde support karakterler çok öne çıkıyor, bu nedenle supportunuzla varsa fırsatınız konuşma programlarından haberleşin.Çünkü anlaşmazlıklar yaşanabilir ve lanei kaybetmenize sebep olabilir.Sık sık jungle’ın gelmesini isteyin bu sizin lanedeki güçsüzlüğünüz ile ilgili değil , oyun taktiğiyle ilgilidir.Çünkü jungle geldiğinde kill alıp kule veya dragon alabilirsiniz ve bu takımınız için büyük bir avantajdır çünkü herkes gold kazanacaktır ve de takımın morali üst düzey olacaktır.

Hangi Şampiyonlar Alınmaldır ?

Support ve adc olarak uyumlu şampiyonları almanız gerekecektir.Mesela önceki konumda belirttiğim gibi Vayne Annie diyelim.Annie stunlayıp burst damagei koyuyor vayne de ısınmış yemeği yiyor gibi oluyor.Taric Ezreal mesela taric stunlıyor ezreal harras yapiyor gibi gibi.Bunları denemenizi öneririm.

Nasıl Farm yapılır?

Rakip kill aldıysa hiç önemli değil oyun tabiriyle feedlendiyse de,  kulenizi mi kaybettiniz ? bu dezavantajı avantaja çevirin farm ile.1 kill yanılmıyorsam 15-20 farma eşdeğer oluyor.Pushlamadan last hit yaparak sabırlı bir şekilde wardlı bir şekilde farmınızı yapın 20.dakikada hiç olmadı 140-150 farmınız olsun.Late gamede görüşücez hesabı ile oynayın.Rakiplerden korkuyor iseniz gank yemekten vs. farm dondurma en iyisi. S tuşuna basılı tutarak veya durmadan hareket ederek lanei dondurabilirsiniz.

Kaçarak Vurma (Kite)?

Bu olayı yapmak biraz kabiliyet ve el becerisi istiyor.İki türlü yapılabiliyor bildiğim kadarıyla ;

1. Kaçacağımız yöne sağ tıklıyoruz sonra A tuşuna basıp left click(sol klik) yapıyoruz. Böyle böyle biraz el hızıyla kaçarak kesebiliyoruz.

2. ve benim kullandıgım yöntem ise kaçma yönüne sağ tıklıyoruz , rakibe sağ tıklıyoruz.El alıskanlıgım oldugu için seri bir sekilde yapabiliyorum.

Ne zaman fight yapmalıyız ?

Üstte belirttiğim gibi minyon avantajı aldıgınızda, karşı takımın jungle ve mid herolarinin baska yerde oldugunu gördüğünüzde , rakibi yeterince harrasladıgınızda, saldırmaya müsait oldugunuzda dalabilirsiniz.Spellerinizin olup olmadıgına dikkat edin. Exhaust,Barier yani Bitkinleştir ve Bariyer bot lanein main spelleri diyebilirim.Fight yapmadan önce rakibi oldukca harraslayın.Vurup kaçın ama farmınızı da unutmayın.

Kule Altı Oynamak ?

Kule altında oynamak biraz el alışkanlıgı ve göz alışkanlığı ister.Supportunuzla irtibatta olmalısınız.Kule altı farm yapmak daha zor gözükse de aslında daha kolaydır.Melee minyonlar(yakından vuran) kuleden toplam 3 hitte ölürler ve size 1 vuruşluk canı kalırlar 2 hitten sonra.Büyücü minyonlar ise 2 hit yerler. 1 Vuruştan sonra size 1 vuruşluk hak kalır.Büyükleri almak zaten kolaydır.Supportunuzla irtibattayken onun da gözü minyonlarda olsun ve canlarını orantılasın alamıcak durumdasanız.Rakip sizi harraslamaya calısacaktır.Sabırlı olun bu kadar pushladıysa jungle ganki ile kesin çözüme ulasirsiniz.

Kule Altı Oynatmak ?

Rakibi kule altında oynatmak riskli iştir. Gank yeme olasılıgınız, kuleden hasar alma olasıgınız yüksektir.Bunu fazla tercih etmenizi önermem.

Share your thoughts