Karabasan Nedir? Neden Gelir?

Hasta tam uykuya dalarken veya uyandığı anda kıpırdayamadığını hisseder. O anda solunum yavaşladığından hasta nefes alamadığı hissi yaşar. Aynı anda ses çıkarmak istediğinde ses çıkaramadığını fark eder. Çevreden gelen bir uyaran ki bu genellikle yakınlarından birinin durumu fark edip hastaya dokunması olur, atağı sonlandırır. Eğer çevreden fark edilmezse 10-15 saniye içinde atak kendiliğinden biter. Ancak seyrek de olsa 15-20 dakika süren ataklara da rastlanır. Bu dönem hastalar için olağanüstü rahatsızlık vericidir; eğer çevreden fark edilmezse veya fark edilip de hastaya dokunularak sonlandırılmazsa hasta bir daha bunu yaşamamak için akla gelmeyecek önlemler alır. Uykuya dalmaktan korkan ve sonucunda ciddi bir uykusuzluk sendromunun geliştiği hastalar vardır.

Benim uyku felci sorunum ilk kez 2012 yılının Mayıs sıralarında başladı.O aralar hep sabahlıyordum ve 30 hatta nescafe abanarak 2 gün uyumadığı bilirim.Yüz üstü yatarım genellikle.O gece uyandım ve hiçbir yerimi hareket ettiremiyorum.Bağırıyordum sanki ölesiye tribünde bağırmış biri gibiydim.Çok panik yapmıştım sadece nefes alabiliyordum.Gerçek bir felç geçirdiğimi sanıp panikledim ve bu olay 15-20 saniye sürdü.Ardından ümitsizce gözlerimi kapattım çünkü elimden bir şey gelmiyordu ve uykuya dalmışım.Uyandığımda bu sanki bir rüya gibi geldi bana.Sık sık olmaya başlayınca rüya olmadıgını anlayıp araştırdım bu konuyu.

Bu durumu açıklamak gerekirse ;

Uykuya dalıyoruz ve rüyada yaptıklarımız gibi gerçekte de yapmamamız için vücut kendini geçici felce alıyor(yürümemek,koşmamak vs. gibi.) .Ve aniden uyandığımızda vücudumuz hala felçte kaldığı için böyle bir durum yaşanıyor.Tıpta Uyku Felc, halk dilinde ise Karabasan olarak adlandırılıyor.

Vikipedia’daki belirtileri ;

Sırtüstü yatmak
Düzensiz uyuma saatleri; şekerlemeler, çok veya az uyumak
Fazla stres
Ani çevre/yaşam tarzı değişiklikleri
Olaydan hemen önce görülen berrak rüya. Ayrıca berrak rüya durumuna girebilmek için kullanılan bilinçli indüksiyon yaygın bir yöntemdir. WILD olarak da bilinir.
Yapay uyku yardımcıları ve antihistaminler.
Uyku öncesi açlık.

Düzensiz uyuyan bireylerde uyku felci sık sık görülürüyormuş.

UYKU FELCİNDEN KORUNMA YOLLARI ;

Stresten uzak durmak ,
Uyku saatlerini düzene sokmak ,
Gözleriniz kaydığı zaman değil de uykunuzun geldiğini anladığınız zaman yatın ,
Günde en az 7-8 saat uyumak ,
Uyku düzene girmiyorsa doktora başvurulmalı ve doktorun vereceği uyku ilaçları kullanılmalı.

Share your thoughts